Soczewica po marokańsku

 

Soczewica po marokańsku

Jedni uważają ją za gęstą treścią zupę inni zaś za potrawę w stylu fasolki po bretońsku. W Maroku gospodynie przygotowują ją dodając paprykę słodką, marchewkę czasem ciecierzycę inne tylko marchewkę lub z samej  zielonej soczewicy wszystkie te wersje są godne swojej uwagi. Przeważnie jednak przygotowywana w Maroku z samej zielonej soczewicy, marchewki i pomidora. Ja osobiście uwielbiam z dodatkiem marchewki lekko pikantną.  Wiele osób dodaje koncentrat pomidorowy u nas się go nie używa wybierane są natomiast specjalnie dojrzałe pomidory co sprawia, że jest bardziej wyrazista i przepyszna.  

Danie jest rozgrzewające, gęste idealnie sprawdza się w chłodne dni.  Za sprawą mieszanki przypraw kminku, kurkumy, imbiru papryki i kolendry  jest aromatyczna, sycąca i pyszna. Podawana przeważnie w małych miseczkach jako gęsta zupa. Jednak w męża rodzinnym domu podawana na wspólnym talerzu i  jadana tradycyjnie chlebem i palcami. Podawana posypania świeżą natką pietruszki i skropiona oliwą z oliwek w towarzystwie pysznych czarnych oliwek. Pierwszy raz soczewicę miałam okazję spróbować w Maroku jedząc tradycyjnie chlebem khobz bez użycia sztuczcòw. 







Składniki:

( na 4 porcje )

250g zielonej soczewicy 

2 średnie marchewki 

2 cebule 

3 ząbki czosnku 

2 łyżki oliwy lub oleju 

2 duże pomidory dojrzałe 

2 łyżki posiekanej natki pietruszki 

1 łyżka posiekanej kolendry 

½ łyżeczki soli 

1 łyżeczka kurkumy 

1 łyżeczka imbiru 

½ łyżeczki mielonej kolendry 

1 łyżeczka papryki słodkiej 

½ łyżeczki pieprzu 

½ łyżeczki papryki ostrej 

½ łyżeczki kminu rzymskiego 

2 liście laurowe 

1 ½ l wody 

Przygotowanie:

Pokroić drobno cebulę, czosnek zetrzeć na tarce o małych oczkach. Podsmażyć chwilkę na oliwie, dodać pokrojone w talarki lub dużą kostkę marchewkę. Pomidory, sparzyć obrać ze skórki, pokroić w drobną kostkę lub zetrzeć. Dodajemy posiekaną natkę pietruszki kolendrę i wszystko mieszamy. Dodajemy pomidory, liść laurowy, przyprawy. Na koniec dodajemy soczewicę i zalewamy wodą. Jeśli robisz to danie w szybkowarze to zamykamy szybkowar i gotujemy 10 do 15 minut. Gdy nasz sos będzie gęsty wystawiamy. Podajemy z pieczywem, posypaną natką pietruszki I skropiona oliwą z oliwek. 

SMACZNEGO!!!






Komentarze