Strony

sobota, 17 grudnia 2022

Kiszone cytryny

      Kiszone cytryny 


Zdj. Cytryny kiszone wykonane 6 miesięcy temu

      ( moje cytryny kiszone mając już 5 miesięcy)

Cześć kulinarnym podróżnikom! Dziś zabieram Was w magiczną podróż do słonecznego Maroka, aby odkryć jeden z jego kulinarnych skarbów – kiszone cytryny. To niezwykły dodatek, który nadaje potrawom niepowtarzalny smak i aromat, a jego historia sięga głęboko w marokańskie tradycje.

 Historia i tradycje kiszonych cytryn:


Kiszone cytryny, znane również jako "lemoni" lub "l'hamd mrakad", są nieodłącznym elementem marokańskiej kuchni. Są używane głównie do aromatyzowania tagine, couscous, sałatek oraz różnych sosów. W Maroku, proces kiszenia cytryn jest starannie pielęgnowaną tradycją, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Na marokańskich soukach (targach) można znaleźć kiszone cytryny sprzedawane w dużych słoikach lub na sztuki wyłożonej podobnie jak owoce. Ich intensywny aromat i unikalny smak sprawiają, że są nieodzownym składnikiem w wielu tradycyjnych potrawach.

Kiszone cytryny są niezwykle wszechstronne. Można je dodawać do różnorodnych potraw, aby nadać im intensywny, cytrynowy smak. Skórka cytryn jest miękka i jadalna, więc można ją drobno posiekać i dodać do sałatek, tagine, kuskusu, sosów, a nawet marynat do mięsa i ryb.

Kiszone cytryny to prawdziwy skarb marokańskiej kuchni, który warto mieć w swojej spiżarni. Ich unikalny smak i aromat przeniosą Was na tętniące życiem marokańskie souki i pozwolą cieszyć się autentycznym smakiem tej wyjątkowej kuchni w zaciszu własnego domu. 

Składniki: 

1 kg cytryn

1 ½ szklanki sól morska lub kamienna

1 łyżka cukru,


Przygotowanie:

    Sparzyć skórę cytryn i wyszczotkować.

 Nastepnie przecinamy cytryny na cztery, ale tak by nie rozczłonkować ich całkowicie.  Zostawiamy końcówki nie przecięte około 2 cm.

Miseczkę soli mieszamy z łyżką cukru.

W każde naciecie kładziemy sól wymieszany z cukrem.

 Następnie ciasno układamy do słoika. Tak przygotowane owoce puszczają sok i w tym soku je kisimy. 

Ostatnie cytrynki przygotowane


Zakręcamy szczelnie słoik i odstawiamy na miesiąc. Po miesiącu już są gotowe. 

Czym dłużej je przechowujemy tym bardziej są lepsze. 

Pamiętaj!!!

 Jeśli je przechowujesz dłużej niż pół roku cytryny zmieniają kolor na brązowe to nie znaczy że się zepsuły, a sok zamienia się w gęsty miód, ich wartość staje się  wtedy drogcenniejsza. W Maroku cytryny kiszone przez rok czasu są bardzo drogie. 

Polecam!!!


Czy kiedykolwiek próbowaliście kiszonych cytryn w swoich potrawach? Jakie są Wasze ulubione przepisy z ich użyciem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

wtorek, 13 grudnia 2022

Makaron z mule

Makaron z mule 


Witam miłośnikòw kulinarnych przygód! Dziś mam dla Was coś wyjątkowego – przepis na makaron z mule, który przeniesie Was na wybrzeże Morza Śródziemnego. To danie jest nie tylko przepyszne, ale również proste i szybkie do przygotowania. Idealne na letnie wieczory i spotkania z przyjaciółmi.
Makaron z mule to prawdziwy hit, który zachwyci Waszych gości i wprowadzi smak śródziemnomorskiej kuchni do Waszego domu. Cieszcie się tym prostym, ale wyjątkowo aromatycznym daniem, które zawsze smakuje jak wakacje nad morzem.
Ciekawostki o mule:
Mule, znane również jako małże, są popularne w kuchniach wielu krajów, zwłaszcza tych nadmorskich. We Włoszech mule podawane są często w sosie pomidorowym lub śmietanowym, a we Francji w białym winie z dodatkiem czosnku i pietruszki. Mule są nie tylko smaczne, ale także zdrowe – bogate w białko, żelazo i witaminę B12.
 

( zdj.  makaron w wykonaniu mojego męża)


 Składniki:

1 cebula. 

2 ząbki czosnku, 

2 łyżki posiekanej natka pietruszki, 

2 pomidory,

1 łyżeczka słodkiej papryki,

½ łyżeczki ostrej papryki,

½ łyżeczki czosnku granulowanego,

½ łyżeczki papryki wędzonej,

Szczypta łyżeczki chili,

½ niecałej łyżeczki pieprzu,

Mule w sosie.

½ opakowania  makaronu spaghetti 

 

    Przygotowanie: 

Cebulę i czosnek pokroić na drobna kostkę. 

Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w małą kostkę. 

Cebula  i czosnek podsmażyć dodać przyprawy i pomidory. Mule w sosie otworzyć,  odlać sos do miseczki. Mule wciągnąć z muszelek. Dodać  sos i mule do pomidorów. Dusić pod przykryciem. Ugotować makaron  ok. 7 min. Ugotowany makaron dodać do sosu i chwile gotować. Tak przygotowany makaron można ozdobić muszelkami z mule.

                 Smacznego!!!


Czy kiedykolwiek próbowaliście przygotować mule w domu? Jakie są Wasze ulubione przepisy na dania z owocami morza? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!